Hotwav R6 Pro features MediaTek Helio P60 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 15600 mAh battery, 16 MP main camera.
When compared to competing devices, the Hotwav R6 Pro offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 15,600mAh battery (+10,522mAh), while features a larger 10.1" display versus 8.3", while weighs 653g more at 950g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Hotwav R6 Pro offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Hotwav R6 Pro offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 15,600mAh battery (+7,994mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 950 g (3 others) |
| Thickness i | 15.5 mm (3 others) |
| Width i | 252.5 mm (4 others) |
| Height i | 168.5 mm (6 others) |
| Volume i | 659.47 cm³ (3 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Waterproof (47 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1280 x 800 px (79 others) |
| Pixel Density i | 149 ppi (50 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Helio P60 (8 others) |
| Gpu name i | Mali G72 MP3 (19 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1155 (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 299 (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 12 nm (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Megapixels (main camera) i | 16 MP (22 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (24 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 15600 mAh (1 other) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago12/13/2022 (2 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1120 (MediaTek Helio P60) (8 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 272 (MediaTek Helio P60) (8 others) |