Honor Tablet 8 features Qualcomm Snapdragon 680 4G processor, 6GB RAM with 128GB storage, 12" display, 7250 mAh battery, 5 MP main camera.
Against the MagicPad 2 12.3, has 6GB RAM compared to MagicPad 2 12.3's 16GB, and offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 7,250mAh battery compared to MagicPad 2 12.3's 10,050mAh, and has a more compact 12" screen, and is 35g lighter. Compared to the MagicPad 3, the Tablet 8 has 6GB RAM compared to MagicPad 3's 16GB, while offers 128GB storage compared to 1024GB. The Pad GT Pro has 6GB RAM compared to Pad GT Pro's 16GB, and the Pad GT2 Pro has 6GB RAM compared to Pad GT2 Pro's 16GB.
| Weight i | 520 g (10 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 278.5 mm (3 others) |
| Height i | 174.1 mm (6 others) |
| Volume i | 334.56 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 12" (18 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 194 ppi (10 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 6GB (59 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 680 4G (9 others) |
| Gpu name i | Adreno 610 (16 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.4 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1466 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 416 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 6 nm (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 7250 mAh (14 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago07/22/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1550 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 385 (Qualcomm Snapdragon 680 4G) (11 others) |