Blackview Tab 15 features Unisoc T610 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.5" display, 8280 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Tab 15 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 8,280mAh battery (+3,202mAh), while features a larger 10.5" display versus 8.3", while weighs 228g more at 525g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Blackview Tab 15 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Blackview Tab 15 offers 128GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 8,280mAh battery (+674mAh). When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 525 g (3 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 246.4 mm (1 other) |
| Height i | 161.5 mm (2 others) |
| Volume i | 290.49 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.5" (15 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 216 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T610 (1 other) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.8 GHz & 6 x 1.8 GHz (Unisoc T610) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T610) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8280 mAh |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago10/26/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1330 (Unisoc T610) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 351 (Unisoc T610) (1 other) |