Blackview Tab 11 features Unisoc Tiger T618 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.36" display, 6580 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Tab 11 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 6,580mAh battery (+1,502mAh), while features a larger 10.36" display versus 8.3", while weighs 163g more at 460g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Blackview Tab 11 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Blackview Tab 11 offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 6,580mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 460 g (9 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (7 others) |
| Width i | 247 mm (8 others) |
| Height i | 156.7 mm (2 others) |
| Volume i | 313.51 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.36" (9 others) |
| Resolution i | 1200 x 2000 px (16 others) |
| Pixel Density i | 225 ppi (19 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc Tiger T618 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G52 MP2 (15 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2 GHz & 6 x 2 GHz (Unisoc Tiger T618) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc Tiger T618) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Battery Power i | 6580 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago11/18/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1443 (Unisoc Tiger T618) (3 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 386 (Unisoc Tiger T618) (3 others) |