Blackview Oscal Pad 9 features Unisoc T310 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 7700 mAh battery, 7 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Oscal Pad 9 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 7,700mAh battery (+2,622mAh), while features a larger 10.1" display versus 8.3", while weighs 239g more at 536g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Blackview Oscal Pad 9 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Blackview Oscal Pad 9 offers 128GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 10.1" screen. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 536 g (2 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 241.3 mm (5 others) |
| Height i | 160 mm (6 others) |
| Volume i | 343.61 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T310 (2 others) |
| Gpu name i | PowerVR GE8300 (4 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2 GHz & 3 x 1.8 GHz (Unisoc T310) (3 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T310) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 7 MP (1 other) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7700 mAh (16 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago12/28/2024 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Charging speed i | 10W (4 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Can be folded i | ✖ |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Can be used as a pc i | ✖ |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✖ |
| Has a dual lens (or multi lens) front camera i | ✖ |
| Shoots raw i | ✖ |
| Has Laser Autofocus i | ✖ |
| Always on display i | ✖ |