Blackview Oscal Pad 10 features Unisoc T606 processor, 8GB RAM with 128GB storage, 10.1" display, 6580 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Oscal Pad 10 offers 128GB storage compared to 512GB, while packs a larger 6,580mAh battery (+1,502mAh), while features a larger 10.1" display versus 8.3", while weighs 239g more at 536g. Against the iPad Air 13 (2024) Wi-Fi + Cellular from Apple, the Blackview Oscal Pad 10 offers 128GB storage compared to 1024GB. Versus the iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular, the Blackview Oscal Pad 10 offers 128GB storage compared to 1024GB, and has 6,580mAh battery compared to iPad Air 11 (2024) Wi-Fi + Cellular's 7,606mAh. When matched against the Tab Active 5 Pro from Samsung, it offers 128GB storage compared to 256GB, while the iPad Air 13 (2025) Wi-Fi + Cellular comparison shows it offers 128GB storage compared to 1024GB.
| Weight i | 536 g (2 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 241.3 mm (5 others) |
| Height i | 160 mm (6 others) |
| Volume i | 343.61 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 224 ppi (94 others) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 128GB (163 others) |
| RAM i | 8GB (175 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T606 (20 others) |
| Gpu name i | Mali G57 MP1 (30 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.6 GHz & 6 x 1.6 GHz (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1391 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 371 (Unisoc T606) (19 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T606) (19 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 8MP (184 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✖ |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 6580 mAh (4 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago12/29/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Charging speed i | 10W (4 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 1175 (Unisoc T606) (19 others) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 313 (Unisoc T606) (19 others) |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Can be folded i | ✖ |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Can be used as a pc i | ✖ |
| Has A Heart Rate Monitor i | ✖ |
| Has a dual lens (or multi lens) front camera i | ✖ |
| Shoots raw i | ✖ |