Blackview Mega 8 features Unisoc T620 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 13" display, 11000 mAh battery, 50 MP & 2 MP main camera.
When compared to competing devices, the Blackview Mega 8 packs a larger 11,000mAh battery (+910mAh), while features a larger 13" display versus 12.4", while weighs 150g more at 736g, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S10 Plus from Samsung, the Blackview Mega 8 packs a larger 11,000mAh battery (+910mAh). Versus the Tab S11, the Blackview Mega 8 packs a larger 11,000mAh battery (+2,600mAh), and features a larger 13" display versus 11". When matched against the Ulefone Armor Pad 5 Ultra from the manufacturer, it has 11,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Ultra's 24,200mAh, while the Ulefone Armor Pad 5 Pro comparison shows it has 11,000mAh battery compared to Ulefone Armor Pad 5 Pro's 24,200mAh.
| Weight i | 736 g |
| Thickness i | 7.85 mm (2 others) |
| Width i | 302 mm (2 others) |
| Height i | 197.5 mm |
| Volume i | 468.21 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 13" (16 others) |
| Resolution i | 1920 x 1200 px (136 others) |
| Pixel Density i | 174 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 90Hz (61 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (73 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Unisoc T620 (2 others) |
| Gpu name i | Mali-G57MC (4 others) |
| CPU Speed i | 8 x 1.9 GHz (Unisoc T620) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 1541 (Unisoc T620) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 497 (Unisoc T620) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 12 nm (Unisoc T620) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 2 MP (8 others) |
| Megapixels (front camera) i | 13MP (10 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 11000 mAh (8 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/08/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) (125 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |