Apple iPad 2 16GB Wifi features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 0.5GB RAM with 16GB storage, 9.7" display, 6930 mAh battery, 0.7 MP main camera.
5GB RAM compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 16GB storage compared to 2000GB, while has 6,930mAh battery compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 7,538mAh, while has a more compact 9.7" screen, while is 84g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 0.5GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 16GB storage compared to 2000GB, and has 6,930mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 9.7" screen, and weighs 19g more at 601g. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad 2 16GB Wifi has 0.5GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 16GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 0.5GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 0.5GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
| Weight i | 601 g (4 others) |
| Thickness i | 8.8 mm (24 others) |
| Width i | 241.2 mm (15 others) |
| Height i | 185.7 mm (13 others) |
| Volume i | 394.16 cm³ (5 others) |
| Screen Size i | 9.7" (26 others) |
| Resolution i | 768 x 1024 px (8 others) |
| Pixel Density i | 132 ppi (8 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Internal Storage i | 16GB (75 others) |
| RAM i | 0.5GB (13 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1 GHz (32 others) |
| Semiconductor size i | 45 nm (21 others) |
| Megapixels (main camera) i | 0.7 MP (5 others) |
| Megapixels (front camera) i | 0.3MP (19 others) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 6930 mAh (5 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 14 years ago03/01/2011 (4 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✖ |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |