ReMarkable features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 0.5GB RAM with 8GB storage, 10.3" display, 3000 mAh battery, Unknown. Help us by suggesting a value. main camera.
| Weight i | 350 g (6 others) |
| Thickness i | 6.7 mm (5 others) |
| Width i | 256 mm (3 others) |
| Height i | 177 mm (3 others) |
| Stylus Included i | ✔ (113 others) |
| Screen Size i | 10.3" (4 others) |
| Resolution i | 1872 x 1404 px |
| Pixel Density i | 226 ppi (7 others) |
| Display Type i | LCD (116 others) |
| Internal Storage i | 8GB (10 others) |
| RAM i | 0.5GB (13 others) |
| CPU Speed i | 1 x 1 GHz (5 others) |
| Battery Power i | 3000 mAh (2 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✔ (51 others) |
| Release date i | 8 years ago05/31/2017 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Supported file types i | 2 |