Alldocube iPlay 70 Mini Ultra features Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 processor, 12GB RAM with 256GB storage, 8.8" display, 7300 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the Alldocube iPlay 70 Mini Ultra has 7,300mAh battery compared to Tab S9's 8,400mAh, while has a more compact 8.8" screen, while is 163g lighter. Against the Tab S8 from Samsung, the Alldocube iPlay 70 Mini Ultra has 7,300mAh battery compared to Tab S8's 8,000mAh. Versus the Pad 2, the Alldocube iPlay 70 Mini Ultra has 7,300mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh, and has a more compact 8.8" screen. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it has 7,300mAh battery compared to Pad 7's 8,850mAh, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 7,300mAh battery compared to Tab S10 FE Plus's 10,090mAh.
| Weight i | 335 g (1 other) |
| Thickness i | 7.9 mm (27 others) |
| Width i | 208.2 mm |
| Height i | 129.6 mm |
| Volume i | 213.16 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.8" (7 others) |
| Resolution i | 2560 x 1600 px (79 others) |
| Pixel Density i | 343 ppi (4 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 12GB (73 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 (1 other) |
| Gpu name i | Adreno 732 (2 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5098 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1913 (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (4 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (2 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 5MP (161 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✖ |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 7300 mAh (2 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 9 months ago04/10/2025 (1 other) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (11 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (102 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |