Xiaomi 15T Pro 512GB features MediaTek Dimensity 9400 Plus 512GB processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.83" display, 5500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
Against the 15, has 12GB RAM compared to 15's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 6.83" display versus 6.36", and weighs 18g more at 210g. Compared to the 17 Pro, the 15T Pro 512GB scores 26% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to 17 Pro's 16GB. The 17 scores 30% lower in performance benchmarks, and the 13 Ultra delivers 77% better performance in benchmarks (2,718,159 vs 1,532,113).
When compared to competing devices, the 15T Pro 512GB scores 11% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,500mAh battery (+1,500mAh), while features a larger 6.83" display versus 6.2", while weighs 48g more at 210g. Against the 1 VII from Sony, the 15T Pro 512GB delivers 32% better performance in benchmarks (2,718,159 vs 2,062,177). Versus the S25 Plus, the 15T Pro 512GB scores 11% lower in performance benchmarks, and packs a larger 5,500mAh battery (+600mAh). When matched against the 1 VI from Sony, it delivers 69% better performance in benchmarks (2,718,159 vs 1,612,156), while the 1 V comparison shows it delivers 99% better performance in benchmarks (2,718,159 vs 1,365,400).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 210 g (11 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 77.9 mm (20 others) |
| Height i | 162.7 mm (10 others) |
| Volume i | 101.39 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 3 m (3 others) |
| French repairability index i | 8.1 (21 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.83" (16 others) |
| Pixel Density i | 447 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1280 x 2772 px (8 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Touch sampling rate i | 480Hz (62 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2718159 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400 Plus 512GB |
| Gpu name i | Immortalis G925 512GB |
| CPU Speed i | 1 x 3.73 GHz & 4 x 3.3 GHz & 3 x 2.4 GHz (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 8969 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2874 (MediaTek Dimensity 9400 Plus) (7 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/3 & f/2.2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5500 mAh (39 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 months ago09/24/2025 512GB |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (39 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |