Vivo X70 Pro Plus features Qualcomm Snapdragon 888 Plus processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 4500 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 12 MP & 8 MP main camera.
Against the X200 Pro, has 67% dimmer display at 1,500 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,500mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and is 19g lighter. Compared to the X300 Pro, the X70 Pro Plus has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The iQOO 12 Pro has 12GB RAM compared to iQOO 12 Pro's 16GB, and the X100 Ultra has 12GB RAM compared to X100 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the X70 Pro Plus has 42% dimmer display at 1,500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while features a larger 6.78" display versus 6.2", while weighs 47g more at 209g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the X70 Pro Plus has 25% dimmer display at 1,500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the X70 Pro Plus offers 25% brighter display at 1,500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits. When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 25% brighter display at 1,500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it features a larger 6.78" display versus 6.5".
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 209 g (17 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 75.2 mm (12 others) |
| Height i | 164.5 mm (8 others) |
| Volume i | 110.1 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 517 ppi (5 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1500 nits (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 Plus (4 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888 Plus) (4 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 5665 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 12 MP & 8 MP (3 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 & f/2.2 & f/1.6 & f/3.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4500 mAh (70 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 55W (9 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago09/09/2021 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |