Vivo X70 Pro features Samsung Exynos 1080 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.56" display, 4450 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 12 MP & 8 MP main camera.
56" screen. Against the X200 Pro, has 67% dimmer display at 1,500 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and scores 75% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,450mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and has a more compact 6.56" screen. Compared to the X300 Pro, the X70 Pro scores 76% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB. The iQOO 12 Pro scores 64% lower in performance benchmarks, and the X100 Ultra scores 67% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the X70 Pro has 42% dimmer display at 1,500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 76% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.56" display versus 6.2", while weighs 23g more at 185g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the X70 Pro has 25% dimmer display at 1,500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the X70 Pro offers 25% brighter display at 1,500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 43% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 25% brighter display at 1,500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 65% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 185 g (33 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 73.2 mm (7 others) |
| Height i | 158.3 mm (4 others) |
| Volume i | 92.7 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.56" (28 others) |
| Pixel Density i | 517 ppi (5 others) |
| Resolution i | 1080 x 2376 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1500 nits (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 720491 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 1080 |
| Gpu name i | Mali-G57 (30 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz (Samsung Exynos 1080) |
| 3dmark wild life benchmark i | 4142 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 12 MP & 8 MP (3 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/1.6 & f/3.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4450 mAh |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 44W (3 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago09/09/2021 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |