Vivo X200 FE features Mediatek Dimensity 9300 Plus processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.31" display, 6500 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
31" screen, while is 43g lighter. Against the X200 Pro, scores 38% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has a more compact 6.31" screen, and is 42g lighter. Compared to the X300 Pro, the X200 FE scores 41% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB. The iQOO 12 Pro scores 11% lower in performance benchmarks, and the X100 Ultra scores 17% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the X200 FE scores 41% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,500mAh battery (+2,500mAh), while weighs 24g more at 186g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the X200 FE scores 42% lower in performance benchmarks. Versus the 13 Pro, the X200 FE delivers 43% better performance in benchmarks (1,793,117 vs 1,255,000), and packs a larger 6,500mAh battery (+1,680mAh). When matched against the 13 from Xiaomi, it delivers 17% better performance in benchmarks (1,793,117 vs 1,532,113), while the 1 VII comparison shows it scores 13% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 186 g (19 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 71.8 mm (13 others) |
| Height i | 150.8 mm (4 others) |
| Volume i | 86.62 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.31" (5 others) |
| Pixel Density i | 461 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1216 x 2640 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 3 (126 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1793117 |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9300 Plus (12 others) |
| Gpu name i | Arm Immortalis-G720 MC12 (12 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7547 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (12 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2302 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.7 & f/2.2 (3 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6500 mAh (17 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 7 months ago06/23/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |