Vivo X Fold Plus features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 8.03" display, 4730 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 12 MP & 8 MP main camera.
03" display versus 6.82", while weighs 82g more at 311g. Against the X200 Pro, has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,730mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh, and features a larger 8.03" display versus 6.78", and weighs 83g more at 311g. Compared to the X300 Pro, the X Fold Plus has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The iQOO 12 Pro has 12GB RAM compared to iQOO 12 Pro's 16GB, and the X100 Ultra has 12GB RAM compared to X100 Ultra's 16GB.
When compared to competing devices, the X Fold Plus packs a larger 4,730mAh battery (+730mAh), while features a larger 8.03" display versus 6.2", while weighs 149g more at 311g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the X Fold Plus has 4,730mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh. Versus the 13 Pro, the X Fold Plus features a larger 8.03" display versus 6.73", and weighs 101g more at 311g. When matched against the 13 from Xiaomi, it features a larger 8.03" display versus 6.36", while the 1 VII comparison shows it features a larger 8.03" display versus 6.5".
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 311 g (2 others) |
| Thickness i | 6.3 mm (2 others) |
| Width i | 144.9 mm (1 other) |
| Height i | 162 mm (25 others) |
| Volume i | 147.88 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 8.03" (6 others) |
| Pixel Density i | 360 ppi (4 others) |
| Resolution i | 2160 x 1916 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 10635 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 12 MP & 8 MP (3 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2 & f/3.4 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4730 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago09/26/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (243 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |