Vivo iQOO 10 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 4700 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 14.6 MP main camera.
Against the X200 Pro, has 89% dimmer display at 500 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and scores 62% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to X200 Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,700mAh battery compared to X200 Pro's 6,000mAh. Compared to the X300 Pro, the iQOO 10 Pro scores 64% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to X300 Pro's 16GB. The iQOO 12 Pro has 69% dimmer display at 500 nits compared to iQOO 12 Pro's's 1,600 nits, and the X100 Ultra scores 49% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the iQOO 10 Pro has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 64% lower in performance benchmarks, while packs a larger 4,700mAh battery (+700mAh), while features a larger 6.78" display versus 6.2", while weighs 53g more at 215g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the iQOO 10 Pro has 75% dimmer display at 500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the iQOO 10 Pro has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 12% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 47% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 215.4 g |
| Thickness i | 9.5 mm (10 others) |
| Width i | 75.5 mm (30 others) |
| Height i | 164.9 mm (4 others) |
| Volume i | 118.27 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 518 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1440 x 3200 px (51 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1098722 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 10425 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 14.6 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/2.3 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4700 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 200W (1 other) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago07/19/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |