Samsung Galaxy Z Flip 6 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 4000 mAh battery, 50 MP & 12 MP main camera.
7" screen, while is 31g lighter. Against the S25, scores 39% lower in performance benchmarks, and features a larger 6.7" display versus 6.2", and weighs 25g more at 187g. Compared to the S23 Ultra, the Z Flip 6 offers 49% brighter display at 2,600 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while delivers 28% better performance in benchmarks (1,852,243 vs 1,452,391). The S24 Ultra offers 512GB storage compared to 1024GB, and the Z Fold 7 scores 33% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Z Flip 6 offers 30% brighter display at 2,600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while scores 40% lower in performance benchmarks, while has 4,000mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh. Against the 13 Pro from Xiaomi, the Z Flip 6 offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits. Versus the 13, the Z Flip 6 offers 117% brighter display at 2,600 nits compared to 13's 1,200 nits, and delivers 21% better performance in benchmarks (1,852,243 vs 1,532,113). When matched against the 1 VII from Sony, it scores 10% lower in performance benchmarks, while the 17 comparison shows it scores 52% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 187 g (23 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (12 others) |
| Width i | 71.9 mm (16 others) |
| Height i | 165.1 mm (10 others) |
| Volume i | 81.91 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IPX8 (22 others) |
| French repairability index i | 8 (19 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 426 ppi (7 others) |
| Resolution i | 1080 x 2640 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1852243 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (44 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (48 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (46 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 15990 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP (11 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10MP (38 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 25W (83 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago07/10/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |