Samsung Galaxy S24 Plus features Samsung Exynos 2400 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 4900 mAh battery, 50 MP & 12 MP & 10 MP main camera.
7" screen, while is 21g lighter. Against the S25, has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, and scores 46% lower in performance benchmarks, and packs a larger 4,900mAh battery (+900mAh), and features a larger 6.7" display versus 6.2", and weighs 35g more at 197g. Compared to the S23 Ultra, the S24 Plus has 31% dimmer display at 1,200 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits, while delivers 13% better performance in benchmarks (1,639,695 vs 1,452,391). The S24 Ultra has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and the Z Fold 7 has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to Z Fold 7's's 2,600 nits.
When compared to competing devices, the S24 Plus has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits, while scores 47% lower in performance benchmarks, while has 4,900mAh battery compared to Poco F8 Pro's 6,210mAh. Against the 13 Pro from Xiaomi, the S24 Plus delivers 31% better performance in benchmarks (1,639,695 vs 1,255,000). Versus the 13, the S24 Plus delivers 7% better performance in benchmarks (1,639,695 vs 1,532,113), and features a larger 6.7" display versus 6.36". When matched against the 1 VII from Sony, it scores 20% lower in performance benchmarks, while the 17 comparison shows it scores 58% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 197 g (23 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 75.9 mm (18 others) |
| Height i | 158.5 mm (7 others) |
| Volume i | 92.63 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.5 (12 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 509 ppi |
| Resolution i | 1440 x 3088 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1639695 |
| Chipset (soc) name i | Samsung Exynos 2400 (3 others) |
| Gpu name i | Xclipse 940 (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.9 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 2 GHz & 1 x 3.2 GHz (Samsung Exynos 2400) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7003 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2192 |
| 3dmark wild life benchmark i | 13930 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP & 10 MP (12 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4900 mAh (3 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 4.5W (64 others) |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago01/17/2024 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (32 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM, 2 SIM (11 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |