Realme P4 Pro 5G features Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.8" display, 7000 mAh battery, 50 MP & 2 MP main camera.
Against the Neo8, offers 80% brighter display at 1,800 nits compared to Neo8's's 1,000 nits, and has 12GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 7,000mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and is 26g lighter. Compared to the Note 70, the P4 Pro 5G includes 6GB more RAM (12GB vs 6GB), while provides 512GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro has 12GB RAM compared to GT 7 Pro's 16GB, and the GT5 Pro has 12GB RAM compared to GT5 Pro's 16GB.
When compared to competing devices, the P4 Pro 5G has 31% dimmer display at 1,800 nits compared to S25's's 2,600 nits, while packs a larger 7,000mAh battery (+3,000mAh), while features a larger 6.8" display versus 6.2", while weighs 27g more at 189g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the P4 Pro 5G packs a larger 7,000mAh battery (+790mAh). Versus the 13 Pro, the P4 Pro 5G offers 50% brighter display at 1,800 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and packs a larger 7,000mAh battery (+2,180mAh). When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 50% brighter display at 1,800 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it packs a larger 7,000mAh battery (+2,000mAh).
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 189 g (21 others) |
| Thickness i | 7.7 mm (28 others) |
| Width i | 76.2 mm (20 others) |
| Height i | 162.3 mm (15 others) |
| Volume i | 95.23 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP66 (1 other) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.8" (45 others) |
| Pixel Density i | 453 ppi (30 others) |
| Resolution i | 1280 x 2800 px (6 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (1 other) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 4 x 2.4 GHz & 3 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 2 MP (42 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (11 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Release date i | 5 months ago08/20/2025 (4 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |