Realme GT2 Pro features Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 3 MP main camera.
Against the Neo8, has 50% dimmer display at 500 nits compared to Neo8's's 1,000 nits, and has 12GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and is 26g lighter. Compared to the Note 70, the GT2 Pro includes 6GB more RAM (12GB vs 6GB), while provides 512GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 63% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 49% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the GT2 Pro has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 66% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 27g more at 189g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the GT2 Pro has 75% dimmer display at 500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the GT2 Pro has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 18% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 50% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 189 g (21 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 74.7 mm (12 others) |
| Height i | 163.2 mm (11 others) |
| Volume i | 99.97 cm³ (1 other) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 525 ppi (10 others) |
| Resolution i | 1440 x 3216 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 1000Hz (6 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1025215 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen1 (20 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 3 x 2.5 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen1) (23 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 9406 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 3 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/3 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 60 fps (4 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 65W (37 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 4 years ago01/04/2022 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |