Realme GT 7 features MediaTek Dimensity 9400e processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 7000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Neo8, has 40% dimmer display at 600 nits compared to Neo8's's 1,000 nits, and has 12GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 7,000mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh. Compared to the Note 70, the GT 7 includes 6GB more RAM (12GB vs 6GB), while provides 512GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 21% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro delivers 7% better performance in benchmarks (2,151,533 vs 2,020,032).
When compared to competing devices, the GT 7 has 77% dimmer display at 600 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 29% lower in performance benchmarks, while packs a larger 7,000mAh battery (+3,000mAh), while features a larger 6.78" display versus 6.2", while weighs 44g more at 206g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the GT 7 has 70% dimmer display at 600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the GT 7 has 50% dimmer display at 600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and delivers 71% better performance in benchmarks (2,151,533 vs 1,255,000). When matched against the 13 from Xiaomi, it has 50% dimmer display at 600 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it packs a larger 7,000mAh battery (+2,000mAh).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 206 g (11 others) |
| Thickness i | 8.3 mm (73 others) |
| Width i | 76.1 mm (22 others) |
| Height i | 162.4 mm (4 others) |
| Volume i | 102.58 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP67, IP69 |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1264 x 2780 px (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 600 nits (15 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 2151533 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 9400e |
| Gpu name i | Arm Immortalis-G720 MC12 (12 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 9400e) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7547 (MediaTek Dimensity 9400e) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2302 (MediaTek Dimensity 9400e) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2 & f/2.2 (10 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (11 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 8 months ago05/27/2025 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |