Realme GT 6T features Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.78" display, 5500 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Neo8, offers 60% brighter display at 1,600 nits compared to Neo8's's 1,000 nits, and has 12GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,500mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and is 24g lighter. Compared to the Note 70, the GT 6T includes 6GB more RAM (12GB vs 6GB), while provides 512GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 47% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 28% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the GT 6T has 38% dimmer display at 1,600 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 52% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,500mAh battery (+1,500mAh), while features a larger 6.78" display versus 6.2", while weighs 29g more at 191g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the GT 6T has 20% dimmer display at 1,600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the GT 6T offers 33% brighter display at 1,600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and delivers 16% better performance in benchmarks (1,450,949 vs 1,255,000). When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 33% brighter display at 1,600 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 30% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 191 g (23 others) |
| Thickness i | 8.7 mm (30 others) |
| Width i | 75.1 mm (21 others) |
| Height i | 162 mm (25 others) |
| Volume i | 105.85 cm³ (2 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1264 x 2780 px (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1450949 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 (3 others) |
| Gpu name i | Adreno 732 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.8 GHz & 3 x 2.6 GHz & 4 x 1.9 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4544 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1826 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.9 (34 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5500 mAh (39 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 120W (78 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago05/22/2024 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |