Realme 14 Pro Plus features Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.83" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Neo8, has 12GB RAM compared to Neo8's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 6,000mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh, and is 19g lighter. Compared to the Note 70, the 14 Pro Plus includes 6GB more RAM (12GB vs 6GB), while provides 512GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 71% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro scores 60% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the 14 Pro Plus has 54% dimmer display at 1,200 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 74% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,000mAh battery (+2,000mAh), while features a larger 6.83" display versus 6.2", while weighs 34g more at 196g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the 14 Pro Plus has 40% dimmer display at 1,200 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the 14 Pro Plus scores 36% lower in performance benchmarks, and packs a larger 6,000mAh battery (+1,180mAh). When matched against the 13 from Xiaomi, it scores 48% lower in performance benchmarks, while the 1 VII comparison shows it scores 61% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 196 g (21 others) |
| Thickness i | 8 mm (99 others) |
| Width i | 77.3 mm (17 others) |
| Height i | 163.5 mm (9 others) |
| Volume i | 101.11 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP69 (55 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.83" (16 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1272 x 2800 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1200 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 801000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 710 (20 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.5 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3239 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) (7 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1162 (Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3) (7 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.7 & f/2.2 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 3 (24 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 1 year ago01/16/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |