Oppo Reno12 Pro features MediaTek Dimensity 7300 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Find X8 Ultra, has 63% dimmer display at 600 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and has 12GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to Find X8 Ultra's 6,100mAh, and is 46g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the Reno12 Pro has 63% dimmer display at 600 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while has 12GB RAM compared to Find X7 Ultra's 16GB. The Find N5 has 57% dimmer display at 600 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 has 12GB RAM compared to Find X9's 16GB.
When compared to competing devices, the Reno12 Pro has 77% dimmer display at 600 nits compared to S25's's 2,600 nits, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 18g more at 180g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Reno12 Pro has 70% dimmer display at 600 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Reno12 Pro has 50% dimmer display at 600 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and is 30g lighter. When matched against the 13 from Xiaomi, it has 50% dimmer display at 600 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it features a larger 6.7" display versus 6.5".
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 180 g (22 others) |
| Thickness i | 7.4 mm (17 others) |
| Width i | 74.8 mm (22 others) |
| Height i | 161.5 mm (3 others) |
| Volume i | 89.39 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP65 (22 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 394 ppi (16 others) |
| Resolution i | 1080 x 2412 px (10 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 600 nits (15 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus 2 (63 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7300 (15 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (20 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 8 MP (26 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2 & f/2.2 (10 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago06/19/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |