Oppo K12 Plus features Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 6400 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Find X8 Ultra, has 69% dimmer display at 500 nits compared to Find X8 Ultra's's 1,600 nits, and scores 69% lower in performance benchmarks, and has 12GB RAM compared to Find X8 Ultra's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and is 34g lighter. Compared to the Find X7 Ultra, the K12 Plus has 69% dimmer display at 500 nits compared to Find X7 Ultra's's 1,600 nits, while scores 59% lower in performance benchmarks. The Find N5 has 64% dimmer display at 500 nits compared to Find N5's's 1,400 nits, and the Find X9 has 38% dimmer display at 500 nits compared to Find X9's's 800 nits.
When compared to competing devices, the K12 Plus has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 72% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,400mAh battery (+2,400mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 30g more at 192g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the K12 Plus has 75% dimmer display at 500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the K12 Plus has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 31% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 58% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 192 g (28 others) |
| Thickness i | 8.37 mm |
| Width i | 75.3 mm (29 others) |
| Height i | 162.5 mm (17 others) |
| Volume i | 102.42 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP54 (81 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 394 ppi (16 others) |
| Resolution i | 1080 x 2412 px (10 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 866864 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 720 (5 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.63 GHz & 3 x 2.4 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6400 mAh (2 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago10/14/2024 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (23 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |