Motorola Razr 50 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.9" display, 4000 mAh battery, 50 MP & 50 MP main camera.
9" display versus 5.4", while weighs 20g more at 189g, while sports a 50MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,000mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh. Compared to the Razr 60 Ultra, the Razr 50 Ultra scores 11% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB. The Moto Z4 delivers 817% better performance in benchmarks (1,625,000 vs 177,250), and the Moto G84 5G offers 498% brighter display at 3,000 nits compared to Moto G84 5G's's 502 nits.
When compared to competing devices, the Razr 50 Ultra offers 15% brighter display at 3,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 47% lower in performance benchmarks, while features a larger 6.9" display versus 6.2", while weighs 27g more at 189g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Razr 50 Ultra offers 50% brighter display at 3,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Razr 50 Ultra offers 150% brighter display at 3,000 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and delivers 29% better performance in benchmarks (1,625,000 vs 1,255,000). When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 150% brighter display at 3,000 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 21% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 189 g (21 others) |
| Thickness i | 7.1 mm (4 others) |
| Width i | 74 mm (24 others) |
| Height i | 171.4 mm (3 others) |
| Volume i | 90.05 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IPX8 (22 others) |
| French repairability index i | 8 (19 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.9" (23 others) |
| Pixel Density i | 413 ppi (8 others) |
| Resolution i | 1080 x 2640 px (7 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (22 others) |
| Brightness (typical) i | 3000 nits (7 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1625000 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (12 others) |
| Gpu name i | Adreno 735 (12 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5570 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2019 (Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP (17 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2 & f/1.8 (6 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 14 (225 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 45W (59 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago06/25/2024 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (22 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |