Motorola Moto X40 features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 4600 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
7" display versus 5.4", while weighs 30g more at 199g, while sports a 50MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,600mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh. Compared to the Razr 60 Ultra, the Moto X40 scores 27% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB. The Moto Z4 delivers 652% better performance in benchmarks (1,332,050 vs 177,250), and the Moto G84 5G delivers 214% better performance in benchmarks (1,332,050 vs 424,000).
When compared to competing devices, the Moto X40 has 81% dimmer display at 500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 56% lower in performance benchmarks, while packs a larger 4,600mAh battery (+600mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 37g more at 199g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Moto X40 has 75% dimmer display at 500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Moto X40 has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits. When matched against the 13 from Xiaomi, it has 58% dimmer display at 500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 35% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 199 g (34 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 74 mm (24 others) |
| Height i | 161.2 mm (17 others) |
| Volume i | 102.59 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 393 ppi (28 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (22 others) |
| Brightness (typical) i | 500 nits (48 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1332050 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 (43 others) |
| Gpu name i | Adreno 740 (43 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 4 x 2.8 GHz & 3 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (53 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2027 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2) (26 others) |
| 3dmark wild life benchmark i | 12666 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 12 MP (22 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.2 & f/1.6 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 60MP (5 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4600 mAh (14 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 125W (5 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Release date i | 3 years ago12/15/2022 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |