Motorola Moto G100 Pro features MediaTek Dimensity 7300 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 6720 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
67" display versus 5.4", while weighs 29g more at 198g, while sports a 50MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,720mAh battery (+1,520mAh). Compared to the Razr 60 Ultra, the Moto G100 Pro has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB, while offers 512GB storage compared to 1024GB. The Moto Z4 includes 8GB more RAM (12GB vs 4GB), and the Moto G84 5G offers 99% brighter display at 1,000 nits compared to Moto G84 5G's's 502 nits.
When compared to competing devices, the Moto G100 Pro has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, while packs a larger 6,720mAh battery (+2,720mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 36g more at 198g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Moto G100 Pro has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Moto G100 Pro packs a larger 6,720mAh battery (+1,900mAh). When matched against the 13 from Xiaomi, it packs a larger 6,720mAh battery (+2,220mAh), while the 1 VII comparison shows it packs a larger 6,720mAh battery (+1,720mAh).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 198 g (19 others) |
| Thickness i | 8.65 mm (1 other) |
| Width i | 74.4 mm (19 others) |
| Height i | 161.2 mm (17 others) |
| Volume i | 103.74 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7300 (15 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (20 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.88 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6720 mAh |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Release date i | 6 months ago07/04/2025 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (23 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |