Motorola Edge 60 Pro features MediaTek Dimensity 8350 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 6000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 10 MP main camera.
7" display versus 5.4", while weighs 17g more at 186g, while sports a 50MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and packs a larger 6,000mAh battery (+800mAh). Compared to the Razr 60 Ultra, the Edge 60 Pro scores 25% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB. The Moto Z4 delivers 676% better performance in benchmarks (1,375,600 vs 177,250), and the Moto G84 5G offers 796% brighter display at 4,500 nits compared to Moto G84 5G's's 502 nits.
When compared to competing devices, the Edge 60 Pro offers 73% brighter display at 4,500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 55% lower in performance benchmarks, while packs a larger 6,000mAh battery (+2,000mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 24g more at 186g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Edge 60 Pro offers 125% brighter display at 4,500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Edge 60 Pro offers 275% brighter display at 4,500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and delivers 10% better performance in benchmarks (1,375,600 vs 1,255,000). When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 275% brighter display at 4,500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 33% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 186 g (19 others) |
| Thickness i | 8.2 mm (98 others) |
| Width i | 73.1 mm (10 others) |
| Height i | 160.7 mm (5 others) |
| Volume i | 96.33 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 3.5 (1 other) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 444 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 4500 nits (5 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1375600 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 8350 (4 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC6 (6 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.35 GHz & 3 x 3.2 GHz & 4 x 2.2 GHz (MediaTek Dimensity 8350) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4700 (MediaTek Dimensity 8350) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1536 (MediaTek Dimensity 8350) (6 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 10 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2 & f/2 (4 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 50MP (70 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 6000 mAh (56 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 90W (55 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 months ago04/24/2025 (7 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax) (3 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |