Motorola Edge 60 Fusion features MediaTek Dimensity 7300 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 5200 mAh battery, 50 MP & 13 MP main camera.
67" display versus 5.4", while sports a 50MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB. Compared to the Razr 60 Ultra, the Edge 60 Fusion scores 60% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB. The Moto Z4 delivers 317% better performance in benchmarks (738,727 vs 177,250), and the Moto G84 5G offers 199% brighter display at 1,500 nits compared to Moto G84 5G's's 502 nits.
When compared to competing devices, the Edge 60 Fusion has 42% dimmer display at 1,500 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 76% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,200mAh battery (+1,200mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 18g more at 180g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Edge 60 Fusion has 25% dimmer display at 1,500 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Edge 60 Fusion offers 25% brighter display at 1,500 nits compared to 13 Pro's 1,200 nits, and scores 41% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it offers 25% brighter display at 1,500 nits compared to 13's 1,200 nits, while the 1 VII comparison shows it scores 64% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 180.1 g |
| Thickness i | 8.25 mm (1 other) |
| Width i | 73.08 mm |
| Height i | 161.2 mm (17 others) |
| Volume i | 97.19 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1220 x 2712 px (49 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 300Hz (36 others) |
| Brightness (typical) i | 1500 nits (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 7i (33 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 738727 |
| Chipset (soc) name i | MediaTek Dimensity 7300 (15 others) |
| Gpu name i | Mali G615 MC2 (21 others) |
| CPU Speed i | 4 x 2.5 GHz & 4 x 2 GHz (MediaTek Dimensity 7300) (20 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 2932 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1026 (MediaTek Dimensity 7300) (16 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 13 MP (7 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5200 mAh (24 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 68W (14 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 9 months ago04/02/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (99 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (780 others) |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |