Motorola Edge 30 Ultra features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.67" display, 4610 mAh battery, 200 MP & 50 MP & 12 MP main camera.
67" display versus 5.4", while weighs 30g more at 199g, while sports a 200MP main camera versus 21MP. Against the Moto X70 Air Pro, has 12GB RAM compared to Moto X70 Air Pro's 16GB, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and has 4,610mAh battery compared to Moto X70 Air Pro's 5,200mAh, and sports a 200MP main camera versus 50MP. Compared to the Razr 60 Ultra, the Edge 30 Ultra scores 33% lower in performance benchmarks, while has 12GB RAM compared to Razr 60 Ultra's 16GB. The Moto Z4 delivers 595% better performance in benchmarks (1,231,300 vs 177,250), and the Moto G84 5G delivers 190% better performance in benchmarks (1,231,300 vs 424,000).
When compared to competing devices, the Edge 30 Ultra scores 60% lower in performance benchmarks, while packs a larger 4,610mAh battery (+610mAh), while features a larger 6.67" display versus 6.2", while weighs 37g more at 199g, while sports a 200MP main camera versus 50MP. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Edge 30 Ultra scores 60% lower in performance benchmarks. Versus the 13 Pro, the Edge 30 Ultra sports a 200MP main camera versus 50MP. When matched against the 13 from Xiaomi, it scores 20% lower in performance benchmarks, while the 1 VII comparison shows it scores 40% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Water resistant (341 others) |
| Weight i | 198.5 g (5 others) |
| Thickness i | 8.4 mm (57 others) |
| Width i | 73.5 mm (1 other) |
| Height i | 161.8 mm (8 others) |
| Volume i | 99.9 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP52 (21 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.67" (145 others) |
| Pixel Density i | 395 ppi (84 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Touch sampling rate i | 360Hz (35 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass 5 (229 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 1231300 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| Megapixels (main camera) i | 200 MP & 50 MP & 12 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/1.6 & f/2.2 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 60MP (5 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (380 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4610 mAh (4 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 125W (5 others) |
| Wireless charging speed i | 50W (112 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 10W (72 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 3 years ago09/08/2022 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.1 (185 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |