Google Pixel Fold features Google Tensor G2 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 7.6" display, 4821 mAh battery, 48 MP & 10.8 MP & 10.8 MP main camera.
6" display versus 5.81", while weighs 140g more at 283g. Against the 8 Pro, has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, and offers 512GB storage compared to 1024GB, and features a larger 7.6" display versus 6.7", and weighs 70g more at 283g. Compared to the 10 Pro XL, the Fold has 55% dimmer display at 1,000 nits compared to 10 Pro XL's 2,200 nits, while has 12GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB. The 10 Pro has 55% dimmer display at 1,000 nits compared to 10 Pro's 2,200 nits, and the 9 Pro XL has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to 9 Pro XL's 2,000 nits.
When compared to competing devices, the Fold has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 73% lower in performance benchmarks, while packs a larger 4,821mAh battery (+821mAh), while features a larger 7.6" display versus 6.2", while weighs 121g more at 283g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the Fold has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the Fold scores 35% lower in performance benchmarks, and features a larger 7.6" display versus 6.73". When matched against the 13 from Xiaomi, it scores 47% lower in performance benchmarks, while the 1 VII comparison shows it scores 61% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 283 g |
| Thickness i | 5.8 mm (1 other) |
| Width i | 158.7 mm |
| Height i | 139.7 mm (1 other) |
| Volume i | 128.59 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IPX8 (22 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 7.6" (7 others) |
| Pixel Density i | 380 ppi |
| Resolution i | 2208 x 1840 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 811945 |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G2 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G710 MP7 (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.85 GHz & 2 x 2.35 GHz & 4 x 1.8 GHz (Google Tensor G2) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3350 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1400 |
| 3dmark wild life benchmark i | 6138 |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 10.8 MP & 10.8 MP |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/3.05 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 9.5MP |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4821 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 2 years ago05/10/2023 (2 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |