Google Pixel 7 Pro features Google Tensor G2 processor, 12GB RAM with 512GB storage, 6.7" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 48 MP & 12 MP main camera.
7" display versus 5.81", while weighs 69g more at 212g. Against the 8 Pro, has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, and offers 512GB storage compared to 1024GB. Compared to the 10 Pro XL, the 7 Pro has 55% dimmer display at 1,000 nits compared to 10 Pro XL's 2,200 nits, while has 12GB RAM compared to 10 Pro XL's 16GB. The 10 Pro has 55% dimmer display at 1,000 nits compared to 10 Pro's 2,200 nits, and the 9 Pro XL has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to 9 Pro XL's 2,000 nits.
When compared to competing devices, the 7 Pro has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25's's 2,600 nits, while scores 74% lower in performance benchmarks, while packs a larger 5,000mAh battery (+1,000mAh), while features a larger 6.7" display versus 6.2", while weighs 50g more at 212g. Against the Poco F8 Pro from Xiaomi, the 7 Pro has 50% dimmer display at 1,000 nits compared to Poco F8 Pro's's 2,000 nits. Versus the 13 Pro, the 7 Pro scores 37% lower in performance benchmarks. When matched against the 13 from Xiaomi, it scores 48% lower in performance benchmarks, while the 1 VII comparison shows it scores 61% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 212 g (13 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 76.6 mm (24 others) |
| Height i | 162.9 mm (24 others) |
| Volume i | 111.06 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 7.1 (9 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.7" (112 others) |
| Pixel Density i | 512 ppi (3 others) |
| Resolution i | 1440 x 3120 px (21 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (173 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 512GB (268 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Antutu benchmark score i | 796300 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G2 (3 others) |
| Gpu name i | Mali G710 MP7 (3 others) |
| CPU Speed i | 2 x 2.85 GHz & 2 x 2.35 GHz & 4 x 1.8 GHz (Google Tensor G2) (5 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3342 (2 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1408 (1 other) |
| 3dmark wild life benchmark i | 6383 (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 48 MP & 12 MP (2 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/3.5 & f/2.2 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10.8MP (3 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 23W (3 others) |
| Wireless charging speed i | 22W (1 other) |
| Has reverse wireless charging i | ✔ (252 others) |
| Reverse wireless charging speed i | 5W (44 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 3 years ago10/06/2022 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has nfc i | ✔ (27 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |
| Has an e paper display i | ✖ |