Asus Zenfone 9 features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 16GB RAM with 256GB storage, 5.9" display, 4300 mAh battery, 50 MP & 12 MP main camera.
9" screen, while is 58g lighter. Against the Zenfone 12 Ultra, scores 62% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 4,300mAh battery compared to Zenfone 12 Ultra's 5,500mAh, and has a more compact 5.9" screen, and is 51g lighter. Compared to the ROG Phone 9, the Zenfone 9 scores 65% lower in performance benchmarks, while offers 256GB storage compared to 512GB. The ROG Phone 5s delivers 34% better performance in benchmarks (1,083,091 vs 810,000), and the ROG Phone 8 Pro scores 50% lower in performance benchmarks.
When compared to competing devices, the Zenfone 9 offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,300mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 5.9" screen, while is 50g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Zenfone 9 scores 64% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the Zenfone 9 scores 61% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the X200 Ultra from Vivo, it scores 62% lower in performance benchmarks, while the 15 comparison shows it scores 68% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 169 g (17 others) |
| Thickness i | 9.1 mm (19 others) |
| Width i | 68.1 mm (3 others) |
| Height i | 146.5 mm (3 others) |
| Volume i | 90.79 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| French repairability index i | 8.1 (21 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.9" (5 others) |
| Pixel Density i | 445 ppi (2 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1083091 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 12 MP (11 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.9 (34 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 12 (111 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4300 mAh (15 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✔ (127 others) |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (568 others) |
| Release date i | 3 years ago07/28/2022 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (198 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3 (39 others) |
| Has nfc i | ✔ (27 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |