OnePlus 11R features Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 processor, 16GB RAM with 256GB storage, 6.74" display, 5000 mAh battery, 50 MP & 8 MP & 2 MP main camera.
Against the 13, scores 61% lower in performance benchmarks, and has 16GB RAM compared to 13's 24GB, and offers 256GB storage compared to 1024GB, and has 5,000mAh battery compared to 13's 6,000mAh. Compared to the 12, the 11R scores 47% lower in performance benchmarks, while has 16GB RAM compared to 12's 24GB. The Ace 6 offers 256GB storage compared to 1024GB, and the 10 Pro delivers 11% better performance in benchmarks (1,128,223 vs 1,013,987).
When compared to competing devices, the 11R offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 5,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while is 15g lighter. Against the Magic 7 Pro from Honor, the 11R scores 63% lower in performance benchmarks. Versus the 15, the 11R scores 59% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 1024GB. When matched against the X200 Ultra from Vivo, it scores 60% lower in performance benchmarks, while the 17 Pro comparison shows it scores 69% lower in performance benchmarks.
| Water resistance i | None (339 others) |
| Weight i | 204 g (11 others) |
| Thickness i | 8.7 mm (30 others) |
| Width i | 74.3 mm (17 others) |
| Height i | 163.4 mm (13 others) |
| Volume i | 105.62 cm³ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.74" (14 others) |
| Pixel Density i | 451 ppi (6 others) |
| Resolution i | 1240 x 2772 px (5 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 1128223 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1 (28 others) |
| Gpu name i | Adreno 730 (51 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.2 GHz & 3 x 2.75 GHz & 4 x 2 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Plus Gen 1) (31 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3543 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1239 |
| 3dmark wild life benchmark i | 10502 |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP & 2 MP (41 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.8 & f/2.2 & f/2.4 (95 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 13 (158 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5000 mAh (262 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has an ultra power saving mode i | ✔ (106 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 2 years ago02/07/2023 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac) (23 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✔ (163 others) |