Asus Zenfone 8 features Qualcomm Snapdragon 888 processor, 16GB RAM with 256GB storage, 5.9" display, 4000 mAh battery, 64 MP & 12 MP main camera.
9" screen. Against the Zenfone 12 Ultra, has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to Zenfone 12 Ultra's's 1,600 nits, and scores 74% lower in performance benchmarks, and offers 256GB storage compared to 512GB, and has 4,000mAh battery compared to Zenfone 12 Ultra's 5,500mAh, and has a more compact 5.9" screen, and is 51g lighter. Compared to the ROG Phone 9, the Zenfone 8 has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to ROG Phone 9's's 1,600 nits, while scores 77% lower in performance benchmarks. The ROG Phone 5s has 16GB RAM compared to ROG Phone 5s's 18GB, and the ROG Phone 8 Pro has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to ROG Phone 8 Pro's's 1,600 nits.
When compared to competing devices, the Zenfone 8 offers 256GB storage compared to 1024GB, while has 4,000mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while has a more compact 5.9" screen, while is 50g lighter, while sports a 64MP main camera versus 50MP. Against the Magic 7 Pro from Honor, the Zenfone 8 has 31% dimmer display at 1,100 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits. Versus the 15, the Zenfone 8 has 66% dimmer display at 1,100 nits compared to 15's 3,200 nits, and scores 74% lower in performance benchmarks. When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 76% dimmer display at 1,100 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 38% brighter display at 1,100 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 169 g (17 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (90 others) |
| Width i | 68.5 mm (3 others) |
| Height i | 148 mm (4 others) |
| Volume i | 90.23 cm³ (1 other) |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 5.9" (5 others) |
| Pixel Density i | 446 ppi (46 others) |
| Resolution i | 1080 x 2400 px (201 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1100 nits (5 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (899 others) |
| Gorilla glass version i | Gorilla Glass Victus (117 others) |
| Internal Storage i | 256GB (366 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 727000 (2 others) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 888 (26 others) |
| Gpu name i | Adreno 660 (38 others) |
| CPU Speed i | 1 x 2.84 GHz & 3 x 2.42 GHz & 4 x 1.8 GHz (Qualcomm Snapdragon 888) (26 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 3421 |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1317 |
| 3dmark wild life benchmark i | 5646 |
| Megapixels (main camera) i | 64 MP & 12 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.8 (37 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (71 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 24 fps (81 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Android Version i | Android 11 (64 others) |
| Has clipboard warnings i | ✖ |
| Has location privacy options i | ✖ |
| Has camera/microphone privacy options i | ✖ |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✖ |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 4000 mAh (65 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✔ (275 others) |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has A Radio i | ✔ (595 others) |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 years ago05/12/2021 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (17 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.2 (205 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |