Apple iPhone Air features Apple A19 Pro processor, 12GB RAM with 1024GB storage, 6.5" display, 3149 mAh battery, 48 MP main camera.
5GB more RAM (12GB vs 0.5GB), while provides 1024GB storage versus 4's 32GB, while packs a larger 3,149mAh battery (+1,731mAh), while features a larger 6.5" display versus 3.5", while weighs 28g more at 165g, while sports a 48MP main camera versus 5MP. Against the 6, offers 100% brighter display at 1,000 nits compared to 6's 500 nits, and includes 11GB more RAM (12GB vs 1GB), and provides 1024GB storage versus 6's 128GB, and packs a larger 3,149mAh battery (+1,339mAh), and features a larger 6.5" display versus 4.7", and weighs 36g more at 165g. Compared to the 16 Pro, the Air includes 4GB more RAM (12GB vs 8GB), while features a larger 6.5" display versus 6.3". The 17 Pro has 3,149mAh battery compared to 17 Pro's 4,252mAh, and the 17 Pro Max offers 1024GB storage compared to 2048GB.
When compared to competing devices, the Air has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S25 Ultra's's 2,600 nits, while has 3,149mAh battery compared to S25 Ultra's 5,000mAh, while has a more compact 6.5" screen, while is 53g lighter. Against the S23 Ultra from Samsung, the Air has 43% dimmer display at 1,000 nits compared to S23 Ultra's's 1,750 nits. Versus the S24 Ultra, the Air has 62% dimmer display at 1,000 nits compared to S24 Ultra's's 2,600 nits, and has 3,149mAh battery compared to S24 Ultra's 5,000mAh. When matched against the 8 Pro from Google, it has 38% dimmer display at 1,000 nits compared to 8 Pro's 1,600 nits, while the Magic 8 Pro comparison shows it has 44% dimmer display at 1,000 nits compared to Magic 8 Pro's's 1,800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 165 g (12 others) |
| Thickness i | 5.64 mm |
| Width i | 74.7 mm (12 others) |
| Height i | 156.2 mm (2 others) |
| Volume i | 65.81 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 6 m (6 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.5" (40 others) |
| Pixel Density i | 460 ppi (50 others) |
| Resolution i | 1260 x 2736 px |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Touch sampling rate i | 120Hz (23 others) |
| Brightness (typical) i | 1000 nits (51 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 12GB (295 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A19 Pro (2 others) |
| Gpu name i | Apple A18 GPU (7 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.26 GHz & 4 x 2.51 GHz (Apple A19 Pro) (2 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 9746 (Apple A19 Pro) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3895 (Apple A19 Pro) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP (5 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.6 (1 other) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✖ |
| Megapixels (front camera) i | 18MP (3 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Has a bsi sensor i | ✔ (576 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (24 others) |
| Has theme customization i | ✖ |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✔ (40 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Has notification permissions i | ✔ (42 others) |
| Battery Power i | 3149 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 20W (24 others) |
| Wireless charging speed i | 30W (26 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✖ |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 4 months ago09/09/2025 (3 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (11 others) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |