| Audio Outputs i | USB-C, 3.5 mm |
| Dac name i | ESS ES9219C x2 (2 others) |
| Audio File Types i | DSD, MP3, DXD, FLAC, APE, ALAC, WAV, AIFF, WMA, OGG, AAC, DSF, DFF |
| Battery Life i | 14.5 hours |
| Release date i | 3 years ago12/15/2022 |
| Has an external memory slot i | ✔ (37 others) |
| Signal to noise ratio (snr) i | 119 dB |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Screen Size i | 1.54" |
| Resolution i | 240 x 240 px |
| Pixel Density i | 220 ppi |
| Weight i | 37 g |
| Display Type i | LCDShanling M0 Pro |
| Has a touch screen i | ✔ (37 others) |
| Volume i | 27.2 cm³ |
| Width i | 43.8 mm |
| Thickness i | 13.8 mm (1 other) |
| Bluetooth Version i | 5 (15 others) |
| Has aptx i | ✔ (23 others) |
| Has ldac i | ✔ (20 others) |
| Has ldhc i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has aac i | ✔ (24 others) |
| Has aptx low latency i | ✖ |