| Car Type i | Minivan (6 others) |
| Fuel Type i | Gasoline (petrol) (60 others) |
| Drivetrain i | FWD (23 others) |
| Length i | 5.15 m (2 others) |
| Width i | 2.01 m (6 others) |
| Height i | 1.74 m (3 others) |
| Cargo volume i | 1087 l |
| Cargo volume (seats down) i | 4205 l |
| Maximum headroom (front) i | 1.01 m (17 others) |
| Acceleration time (0 100 km/h) i | 9.2 s (5 others) |
| Horsepower i | 248 hp |
| Maximum torque i | 339 Nm |
| Engine Size i | 3.5 l (8 others) |