| Style i | Basket (115 others) |
| Capacity i | 3 l & 6 l (1 other) |
| Is a dual basket air fryer i | ✖ |
| Preset functions i | Air fry, Bake, Roast, Toast, Dehydrate, Broil |
| Number of functions i | 6 (33 others) |
| Maximum cooking temperature i | 200°C (58 others) |
| Minimum cooking temperature i | 80°C (34 others) |
| Operating power consumption i | 2850W |
| Release date i | 1 year ago03/13/2024Cookwise AFD-6300A |
| Has a dishwasher safe basket/pot i | ✔ (132 others) |
| Width i | 438 mm |
| Thickness i | 370 mm (1 other) |
| Height i | 306 mm |
| Weight i | 10.6 kg |
| Volume i | 49590.36 cm³ |