| Style i | Oven (76 others) |
| Capacity i | 5.5 l & 5.5 l (2 others) |
| Is a dual basket air fryer i | ✖ |
| Preset functions i | Air fry, Bake, Roast, Broil, Reheat, Keep warm, Toast, Dehydrate, Slow cook |
| Number of functions i | 10 (18 others) |
| Maximum cooking temperature i | 240°C (1 other) |
| Minimum cooking temperature i | 50°C (9 others) |
| Operating power consumption i | 2400W (5 others) |
| Release date i | 1 year ago02/03/2024 VDF130 |
| Has a dishwasher safe basket/pot i | ✔ (132 others) |
| Width i | 405 mm (1 other) |
| Thickness i | 412 mm |
| Height i | 412 mm |
| Weight i | 8.6 kg (2 others) |
| Volume i | 68746.32 cm³ |