ZTE RedMagic Astra features Qualcomm Snapdragon 8 Elite processor, 24GB RAM with 1024GB storage, 9.06" display, 8200 mAh battery, 13 MP main camera.
When compared to competing devices, the ZTE RedMagic Astra includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB), while has 8,200mAh battery compared to Tab S9 Ultra's 11,200mAh, while has a more compact 9.06" screen, while is 362g lighter. Against the Tab S11 Ultra from Samsung, the ZTE RedMagic Astra includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB). Versus the Pad 7 Ultra, the ZTE RedMagic Astra includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB), and has 8,200mAh battery compared to Pad 7 Ultra's 12,000mAh. When matched against the Pad 7S Pro 12.5 from Xiaomi, it includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB), while the Tab S10 Ultra comparison shows it includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB).
| Weight i | 370 g (4 others) |
| Thickness i | 6.9 mm (34 others) |
| Width i | 207 mm (2 others) |
| Height i | 134.2 mm |
| Volume i | 191.68 cm³ |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | Water resistant (66 others) |
| Screen Size i | 9.06" |
| Resolution i | 2400 x 1504 px |
| Pixel Density i | 313 ppi |
| Display Type i | OLED/AMOLED (78 others) |
| Refresh Rate i | 165Hz (8 others) |
| Touch sampling rate i | 240Hz (11 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✔ (143 others) |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 24GB (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (5 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (6 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.32 GHz & 6 x 3.53 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (6 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 3 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Elite) (5 others) |
| Megapixels (main camera) i | 13 MP (152 others) |
| Megapixels (front camera) i | 9MP (7 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 8200 mAh (7 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 7 months ago06/11/2025 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) (60 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |