ZTE Nubia Red Magic Nova features Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 processor, 24GB RAM with 1024GB storage, 10.9" display, 10100 mAh battery, 50 MP main camera.
When compared to competing devices, the ZTE Nubia Red Magic Nova packs a larger 10,100mAh battery (+1,900mAh), while features a larger 10.9" display versus 9.06", while weighs 160g more at 530g, while sports a 50MP main camera versus 13MP. Against the Tab S9 Ultra from Samsung, the ZTE Nubia Red Magic Nova includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB). Versus the Tab S11 Ultra, the ZTE Nubia Red Magic Nova includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB), and has 10,100mAh battery compared to Tab S11 Ultra's 11,600mAh. When matched against the Pad 7 Ultra from Xiaomi, it includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB), while the Pad 7S Pro 12.5 comparison shows it includes 8GB more RAM (24GB vs 16GB).
| Weight i | 530 g (5 others) |
| Thickness i | 7.3 mm (19 others) |
| Width i | 253.3 mm (1 other) |
| Height i | 164.6 mm (3 others) |
| Volume i | 304.36 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.9" (8 others) |
| Resolution i | 2880 x 1800 px (7 others) |
| Pixel Density i | 312 ppi (1 other) |
| Display Type i | LCD, IPS (206 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (64 others) |
| Touch sampling rate i | 840Hz |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✖ |
| Internal Storage i | 1024GB (24 others) |
| RAM i | 24GB (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (8 others) |
| Gpu name i | Adreno 750 (9 others) |
| CPU Speed i | 3 x 3.15 GHz & 2 x 2.96 GHz & 2 x 2.26 GHz & 1 x 3.3 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7325 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2213 (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (11 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 4 nm (Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3) (9 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP (15 others) |
| Megapixels (front camera) i | 20MP (4 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 30 fps (96 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✖ |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx low latency i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Battery Power i | 10100 mAh (13 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (386 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago09/05/2024 |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (119 others) |