Samsung Ativ Tab features Unknown. Help us by suggesting a value. processor, 2GB RAM with Unknown. Help us by suggesting a value. storage, 10.1" display, 8200 mAh battery, 5 MP main camera.
1" screen, while weighs 72g more at 570g. Against the Tab S8 Ultra, has 2GB RAM compared to Tab S8 Ultra's 16GB, and has 8,200mAh battery compared to Tab S8 Ultra's 11,200mAh, and has a more compact 10.1" screen, and is 158g lighter. Compared to the Tab S9 Plus, the Ativ Tab has 2GB RAM compared to Tab S9 Plus's 12GB, while has 8,200mAh battery compared to Tab S9 Plus's 10,090mAh. The Tab S9 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S9 Ultra's 16GB, and the Tab S11 Ultra has 2GB RAM compared to Tab S11 Ultra's 16GB.
| Weight i | 570 g (4 others) |
| Thickness i | 8.9 mm (30 others) |
| Width i | 265.8 mm |
| Height i | 168.1 mm (1 other) |
| Volume i | 397.66 cm³ |
| Screen Size i | 10.1" (165 others) |
| Resolution i | 1366 x 768 px (9 others) |
| Pixel Density i | 155 ppi (8 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| RAM i | 2GB (100 others) |
| CPU Speed i | 2 x 1.5 GHz (8 others) |
| Has an external memory slot i | ✔ (573 others) |
| Megapixels (main camera) i | 5 MP (144 others) |
| Megapixels (front camera) i | 1.9MP (1 other) |
| Video recording (main camera) i | 720 x 30 fps (64 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 1 (245 others) |
| Battery Power i | 8200 mAh (7 others) |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Release date i | 13 years ago10/01/2012 (3 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n) (207 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |