Apple iPad (2021) features Apple A13 Bionic processor, 3GB RAM with 256GB storage, 10.2" display, 8557 mAh battery, 8 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2000GB, while packs a larger 8,557mAh battery (+1,019mAh), while has a more compact 10.2" screen, while is 187g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 3GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 256GB storage compared to 2000GB, and has 8,557mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 10.2" screen, and is 84g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad (2021) has 3GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 3GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 3GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
When compared to competing devices, the iPad (2021) has 3GB RAM compared to Tab S9's 12GB, while has a more compact 10.2" screen. Against the Tab S8 from Samsung, the iPad (2021) has 3GB RAM compared to Tab S8's 12GB. Versus the Pad 2, the iPad (2021) has 3GB RAM compared to Pad 2's 12GB, and has 8,557mAh battery compared to Pad 2's 9,510mAh. When matched against the Pad 7 from Xiaomi, it has 3GB RAM compared to Pad 7's 12GB, while the Tab S10 FE Plus comparison shows it has 3GB RAM compared to Tab S10 FE Plus's 12GB.
| Weight i | 498 g (6 others) |
| Thickness i | 7.5 mm (33 others) |
| Width i | 250.6 mm (5 others) |
| Height i | 174.1 mm (6 others) |
| Volume i | 327.22 cm³ (2 others) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.2" (4 others) |
| Resolution i | 2160 x 1620 px (1 other) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 3GB (58 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A13 Bionic |
| Gpu name i | Apple-designed 4 core |
| CPU Speed i | 2 x 2.65 GHz & 4 x 1.8 GHz (Apple A13 Bionic) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4161 (Apple A13 Bionic) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 1748 (Apple A13 Bionic) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 7 nm (Apple A13 Bionic) |
| Megapixels (main camera) i | 8 MP (227 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 1080 x 30 fps (339 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✔ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 8557 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago09/14/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (227 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 3187 (Apple A13 Bionic) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1336 (Apple A13 Bionic) |