Apple iPad Mini (2021) features Apple A15 Bionic processor, 4GB RAM with 256GB storage, 8.3" display, 5078 mAh battery, 12 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2000GB, while has 5,078mAh battery compared to iPad Pro 12.9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 7,538mAh, while has a more compact 8.3" screen, while is 388g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 4GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 256GB storage compared to 2000GB, and has 5,078mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 8.3" screen, and is 285g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad Mini (2021) has 4GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 4GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 4GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
When compared to competing devices, the iPad Mini (2021) provides 256GB storage versus TCL Nxtpaper's 64GB, while has a more compact 8.3" screen, while is 19g lighter. Against the Tab S9 from Samsung, the iPad Mini (2021) has 4GB RAM compared to Tab S9's 12GB. Versus the Tab S8, the iPad Mini (2021) has 4GB RAM compared to Tab S8's 12GB, and has 5,078mAh battery compared to Tab S8's 8,000mAh. When matched against the Pad 2 from OnePlus, it has 4GB RAM compared to Pad 2's 12GB, while the Pad 7 comparison shows it has 4GB RAM compared to Pad 7's 12GB.
| Weight i | 297 g (2 others) |
| Thickness i | 6.3 mm (12 others) |
| Width i | 195.4 mm (1 other) |
| Height i | 134.8 mm (5 others) |
| Volume i | 165.94 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 8.3" (5 others) |
| Resolution i | 2266 x 1488 px (1 other) |
| Pixel Density i | 326 ppi (7 others) |
| Display Type i | IPS, LCD, LED-backlit (20 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✔ (197 others) |
| Supports hdr10 i | ✔ (112 others) |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A15 Bionic |
| Gpu name i | Apple GPU |
| CPU Speed i | 2 x 3.2 GHz & 4 x 2 GHz (Apple A15 Bionic) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5710 (Apple A15 Bionic) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2332 (Apple A15 Bionic) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Apple A15 Bionic) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✔ (437 others) |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 5078 mAh (1 other) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 4 years ago09/24/2021 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Sim cards i | 1 SIM (389 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 4644 (Apple A15 Bionic) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1707 (Apple A15 Bionic) |