Apple iPad (2022) features Apple A14 Bionic processor, 4GB RAM with 256GB storage, 10.9" display, 7606 mAh battery, 12 MP main camera.
9 (2022) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2000GB, while has a more compact 10.9" screen, while is 204g lighter. Against the iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular, has 4GB RAM compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and offers 256GB storage compared to 2000GB, and has 7,606mAh battery compared to iPad Pro 13 (2024) Wi-Fi + Cellular's 10,340mAh, and has a more compact 10.9" screen, and is 101g lighter. Compared to the iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular, the iPad (2022) has 4GB RAM compared to iPad Pro 11 (2025) Wi-Fi + Cellular's 16GB, while offers 256GB storage compared to 2048GB. The iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular has 4GB RAM compared to iPad Pro 11 (2021) Wi-Fi + Cellular's 16GB, and the iPad Mini (2024) has 4GB RAM compared to iPad Mini (2024)'s 8GB.
When compared to competing devices, the iPad (2022) provides 256GB storage versus TCL Nxtpaper's 64GB, while packs a larger 7,606mAh battery (+2,106mAh), while features a larger 10.9" display versus 8.88", while weighs 165g more at 481g. Against the Tab S9 from Samsung, the iPad (2022) has 4GB RAM compared to Tab S9's 12GB. Versus the Tab S8, the iPad (2022) has 4GB RAM compared to Tab S8's 12GB, and is 26g lighter. When matched against the Pad 2 from OnePlus, it has 4GB RAM compared to Pad 2's 12GB, while the Pad 7 comparison shows it has 4GB RAM compared to Pad 7's 12GB.
| Weight i | 481 g (1 other) |
| Thickness i | 7 mm (19 others) |
| Width i | 248.6 mm (1 other) |
| Height i | 179.5 mm (4 others) |
| Volume i | 312.37 cm³ (1 other) |
| Stylus Included i | ✖ |
| Has A Detachable Keyboard i | ✖ |
| Has A Backlit Keyboard i | ✖ |
| Water resistance i | None (432 others) |
| Screen Size i | 10.9" (8 others) |
| Resolution i | 2360 x 1640 px (5 others) |
| Pixel Density i | 264 ppi (46 others) |
| Display Type i | IPS, LCD (338 others) |
| Refresh Rate i | 60Hz (67 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Has anti reflection coating i | ✖ |
| Internal Storage i | 256GB (164 others) |
| RAM i | 4GB (127 others) |
| Chipset (soc) name i | Apple A14 Bionic (1 other) |
| Gpu name i | Apple A14 GPU (1 other) |
| CPU Speed i | 2 x 3.1 GHz & 4 x 1.8 GHz (Apple A14 Bionic) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 4779 (Apple A14 Bionic) (1 other) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2079 (Apple A14 Bionic) (1 other) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Semiconductor size i | 5 nm (Apple A14 Bionic) (1 other) |
| Megapixels (main camera) i | 12 MP (25 others) |
| Megapixels (front camera) i | 12MP (45 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (54 others) |
| Has a flash i | ✖ |
| Has a front camera i | ✔ (762 others) |
| Has a built in hdr mode i | ✔ (601 others) |
| Can create panoramas in camera i | ✔ (451 others) |
| Supports slow motion video recording i | ✔ (367 others) |
| Has touch autofocus i | ✔ (547 others) |
| Has stereo speakers i | ✔ (621 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Number of microphones i | 2 (116 others) |
| Battery Power i | 7606 mAh (5 others) |
| Battery Life i | 10 hours (47 others) |
| Supports Fast Charging i | ✖ |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (770 others) |
| Has a rechargeable battery i | ✔ (772 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Release date i | 3 years ago10/18/2022 |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n) (24 others) |
| Sim cards i | 1 eSIM (3 others) |
| Has mail privacy protection i | ✔ (23 others) |
| Has on device machine learning i | ✔ (413 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (331 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (331 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (347 others) |
| Geekbench 5 Result (multi) i | 4112 (Apple A14 Bionic) (1 other) |
| Geekbench 5 Result (single) i | 1592 (Apple A14 Bionic) (1 other) |