Vivo iQOO 15 features Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.85" display, 7000 mAh battery, 50 MP & 50 MP & 50 MP main camera.
Against the X200 Pro, has 42% dimmer display at 2,600 nits compared to X200 Pro's's 4,500 nits, and delivers 40% better performance in benchmarks (4,030,245 vs 2,880,558), and packs a larger 7,000mAh battery (+1,000mAh). Compared to the X300 Pro, the iQOO 15 delivers 34% better performance in benchmarks (4,030,245 vs 3,015,900). The iQOO 12 Pro offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to iQOO 12 Pro's's 1,600 nits, and the X100 Ultra delivers 87% better performance in benchmarks (4,030,245 vs 2,152,790).
When compared to competing devices, the iQOO 15 offers 63% brighter display at 2,600 nits compared to Magic 7 Pro's's 1,600 nits, while delivers 34% better performance in benchmarks (4,030,245 vs 3,015,000), while packs a larger 7,000mAh battery (+1,150mAh). Against the 15 from Xiaomi, the iQOO 15 has 19% dimmer display at 2,600 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the 15, the iQOO 15 offers 225% brighter display at 2,600 nits compared to 15's 800 nits, and delivers 17% better performance in benchmarks (4,030,245 vs 3,434,000). When matched against the 17 Pro from Xiaomi, it delivers 9% better performance in benchmarks (4,030,245 vs 3,691,009).
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 220 g (9 others) |
| Thickness i | 8.1 mm (47 others) |
| Width i | 76.8 mm (16 others) |
| Height i | 163.7 mm (14 others) |
| Volume i | 101.83 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Waterproof depth rating i | 1.5 m (40 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.85" (11 others) |
| Pixel Density i | 508 ppi (4 others) |
| Resolution i | 1440 x 3168 px (12 others) |
| Refresh Rate i | 144Hz (102 others) |
| Brightness (typical) i | 2600 nits (16 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 4030245 |
| Chipset (soc) name i | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (14 others) |
| Gpu name i | Adreno 830 (59 others) |
| CPU Speed i | 2 x 4.6 GHz & 6 x 3.62 GHz (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 10059 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 3234 (Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5) (13 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 50 MP & 50 MP (48 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.9 & f/2.7 & f/2.1 |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 32MP (229 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✖ |
| Video recording (main camera) i | 4320 x 30 fps (148 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (11 others) |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 100W (54 others) |
| Wireless charging speed i | 40W (7 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✔ (545 others) |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✔ (354 others) |
| Has aptx adaptive i | ✔ (225 others) |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 3 months ago10/20/2025 |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 7 (802.11be) (40 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 6 (42 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |