Realme Neo7 features Mediatek Dimensity 9300 Plus processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 6.78" display, 7000 mAh battery, 50 MP & 8 MP main camera.
Against the Neo8, offers 60% brighter display at 1,600 nits compared to Neo8's's 1,000 nits, and has 7,000mAh battery compared to Neo8's 8,000mAh. Compared to the Note 70, the Neo7 includes 10GB more RAM (16GB vs 6GB), while provides 1024GB storage versus Note 70's 128GB. The GT 7 Pro scores 22% lower in performance benchmarks, and the GT5 Pro delivers 6% better performance in benchmarks (2,136,863 vs 2,020,032).
When compared to competing devices, the Neo7 scores 29% lower in performance benchmarks, while packs a larger 7,000mAh battery (+1,150mAh). Against the 15 from Xiaomi, the Neo7 has 50% dimmer display at 1,600 nits compared to 15's 3,200 nits. Versus the X200 Ultra, the Neo7 has 64% dimmer display at 1,600 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, and scores 24% lower in performance benchmarks. When matched against the 15 from OnePlus, it offers 100% brighter display at 1,600 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 213 g (13 others) |
| Thickness i | 8.6 mm (50 others) |
| Width i | 76.4 mm (19 others) |
| Height i | 162.6 mm (13 others) |
| Volume i | 106.83 cm³ |
| Ingress protection (ip) rating i | IP68 (454 others) |
| Has a rugged build i | ✖ |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 6.78" (106 others) |
| Pixel Density i | 450 ppi (26 others) |
| Resolution i | 1264 x 2780 px (17 others) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1600 nits (46 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Antutu benchmark score i | 2136863 (1 other) |
| Chipset (soc) name i | Mediatek Dimensity 9300 Plus (12 others) |
| Gpu name i | Arm Immortalis-G720 MC12 (12 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 3 x 2.85 GHz & 4 x 2 GHz (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (15 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 7547 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (12 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2302 (Mediatek Dimensity 9300 Plus) (12 others) |
| Megapixels (main camera) i | 50 MP & 8 MP (44 others) |
| Wide aperture (main camera) i | f/2.2 & f/1.9 (34 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 16MP (230 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✖ |
| Number of flash leds i | 1 (621 others) |
| Has a bsi sensor i | ✖ |
| Android Version i | Android 15 (205 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 7000 mAh (11 others) |
| Has wireless charging i | ✖ |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 80W (63 others) |
| Comes with a charger i | ✔ (412 others) |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a battery level indicator i | ✔ (444 others) |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has ldac i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has aptx lossless i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Release date i | 1 year ago12/10/2024 (1 other) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 7 (802.11be) (44 others) |
| Sim cards i | 2 SIM (994 others) |
| Bluetooth Version i | 5.4 (201 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 2 (867 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |
| Has an e paper display i | ✖ |