Google Pixel 10 Pro Fold features Google Tensor G5 processor, 16GB RAM with 1024GB storage, 8" display, 5015 mAh battery, 48 MP & 10.8 MP & 10.5 MP main camera.
81", while weighs 114g more at 257g, while sports a 48MP main camera versus 12MP. Against the 8 Pro, includes 4GB more RAM (16GB vs 12GB), and features a larger 8" display versus 6.7", and weighs 44g more at 257g. Compared to the 10 Pro XL, the 10 Pro Fold has 18% dimmer display at 1,800 nits compared to 10 Pro XL's 2,200 nits, while features a larger 8" display versus 6.8". The 10 Pro has 18% dimmer display at 1,800 nits compared to 10 Pro's 2,200 nits, and the 9 Pro XL features a larger 8" display versus 6.8".
When compared to competing devices, the 10 Pro Fold has 5,015mAh battery compared to 17 Pro Max's 7,500mAh, while features a larger 8" display versus 6.9", while weighs 38g more at 257g. Against the Magic 7 Pro from Honor, the 10 Pro Fold has 5,015mAh battery compared to Magic 7 Pro's 5,850mAh. Versus the 15, the 10 Pro Fold has 44% dimmer display at 1,800 nits compared to 15's 3,200 nits, and features a larger 8" display versus 6.36". When matched against the X200 Ultra from Vivo, it has 60% dimmer display at 1,800 nits compared to X200 Ultra's's 4,500 nits, while the 15 comparison shows it offers 125% brighter display at 1,800 nits compared to 15's 800 nits.
| Water resistance i | Waterproof (570 others) |
| Weight i | 257 g (1 other) |
| Thickness i | 5.2 mm (1 other) |
| Width i | 150.4 mm |
| Height i | 155.2 mm (4 others) |
| Ingress protection (ip) rating i | IPX8 (22 others) |
| Display Type i | OLED/AMOLED (856 others) |
| Screen Size i | 8" (8 others) |
| Pixel Density i | 373 ppi (5 others) |
| Resolution i | 2152 x 2076 px (1 other) |
| Refresh Rate i | 120Hz (553 others) |
| Brightness (typical) i | 1800 nits (27 others) |
| Has branded damage resistant glass i | ✖ |
| Supports hdr10 i | ✔ (143 others) |
| Internal Storage i | 1024GB (170 others) |
| RAM i | 16GB (208 others) |
| Chipset (soc) name i | Google Tensor G5 (3 others) |
| Gpu name i | PowerVR DXT 48 1536 (3 others) |
| CPU Speed i | 1 x 3.4 GHz & 5 x 2.85 GHz & 2 x 2.4 GHz (Google Tensor G5) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (multi) i | 5712 (Google Tensor G5) (3 others) |
| Geekbench 6 Result (single) i | 2267 (Google Tensor G5) (3 others) |
| Megapixels (main camera) i | 48 MP & 10.8 MP & 10.5 MP (1 other) |
| Wide aperture (main camera) i | f/1.7 & f/2.2 & f/3.05 (2 others) |
| Has a dual lens (or multi lens) main camera i | ✔ (1023 others) |
| Megapixels (front camera) i | 10MP (38 others) |
| Has built in optical image stabilization i | ✔ (811 others) |
| Video recording (main camera) i | 2160 x 60 fps (253 others) |
| Has a dual tone led flash i | ✔ (670 others) |
| Number of flash leds i | 2 (668 others) |
| Android Version i | Android 16 (48 others) |
| Has clipboard warnings i | ✔ (782 others) |
| Has location privacy options i | ✔ (782 others) |
| Has camera/microphone privacy options i | ✔ (794 others) |
| Has mail privacy protection i | ✖ |
| Has theme customization i | ✔ (758 others) |
| Can block app tracking i | ✔ (782 others) |
| Blocks cross site tracking i | ✖ |
| Has on device machine learning i | ✔ (941 others) |
| Battery Power i | 5015 mAh |
| Has wireless charging i | ✔ (483 others) |
| Supports Fast Charging i | ✔ (1155 others) |
| Charging speed i | 30W (57 others) |
| Wireless charging speed i | 15W (129 others) |
| Has reverse wireless charging i | ✖ |
| Comes with a charger i | ✖ |
| Has a removable battery i | ✖ |
| Has a socket for a 3.5 mm audio jack i | ✖ |
| Has stereo speakers i | ✔ (890 others) |
| Has aptx i | ✖ |
| Has aptx hd i | ✖ |
| Has aptx adaptive i | ✖ |
| Has A Radio i | ✖ |
| Number of microphones i | 3 (194 others) |
| Release date i | 5 months ago08/20/2025 (4 others) |
| Has 5g support i | ✔ (734 others) |
| Wi fi version i | Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 7 (802.11be) (1 other) |
| Sim cards i | 1 SIM, 1 eSIM (131 others) |
| Bluetooth Version i | 5.3 (195 others) |
| Has an external memory slot i | ✖ |
| Has usb type c i | ✔ (1132 others) |
| Usb version i | 3.2 (160 others) |
| Has a video light i | ✔ (1099 others) |
| Has Sapphire Glass Display i | ✖ |
| Has A Curved Display i | ✖ |